EN

Öğretmen sendikalarından iki toplumlu sergi ve etkinlik çalışması

29 Mart 2023 tarihinde Kıbrıs Öğretmen Sendikaları KTOEÖS, KTÖS, DAÜSEN, OELMEK, OLTEK ve POED temsilcilerinin katılımıyla BM Lefkoşa ara bölgede yer alan Dayanışma Evinde toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda öğretmen sendikaları, iki toplumun öğretmen ve öğrencileri arasında kaynaşmayı sağlayabilecek ortak etkinlikler organize etmek üzere fikir alışverişinde bulundu.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Direktörü Loizos Loukaidis’in de bulunduğu toplantıda AHDR tarafından öğretmenlere yönelik gerçekleştirilebilecek eğitimler aktarıldı. Alman Elçiliği desteğiyle 12 Mayıs 2023 tarihinde “Kriz Dönemlerde Barış Eğitimi”, Nisan 2023 “Kıbrıs’ta Sürdürülebilir Barış” konusunda Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneğinin vizyon lansmanı hakkında öğretmen sendikaları bilgilendirildi. Duvarsız Sınıf Eğitim Materyalleri, Öğretmen ve Öğrencilere yönelik Şehir İnceleme Yürüyüş Turları, Irkçılığa karşı eğitim materyalleri çalışmalarını da tanıtan Loizos, yeni akademik dönemde öğrencilere yönelik iki toplumlu fotoğraf yarışması ve sergisi, ayrıca yine öğrencilere yönelik grafiti çalıştayları gerçekleştirilmesi, öğretmen sendikalarından gelecek taleplere bağlı farklı konularda öğretmenlere yönelik uzmanlar tarafından eğitim ve çalıştayların gerçekleştirilmesi için işbirliği yapılabileceğini aktardı.

Öğretmen sendikaları yakın tarihte öğretmenlere yönelik iki toplumlu sergi ve etkinlik gerçekleştirilmesi yönünde çalışma başlatarak iki toplumlu sergi komitesi oluşturulması kararı aldı.

Toplantı devamında sendikalarımızın uluslararası alanda üyesi olduğu Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi – ETUCE Kıbrıs dönem başkanı Meri Mahera, 20-21 Mart 2023 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen komite toplantısı hakkında bilgi vererek, ETUCE’nin Kıbrıslı Türk Öğretmen Sendikalarına depremde kaybedilen öğretmen ve öğrenciler için taziyelerini aktardı.

Öğretmen sendikalarından iki toplumlu sergi ve etkinlik çalışması
Başa dön