EN

Maviş, IMAGINE Projesi gelecek jenerasyonlar için anlamlı bir mirastır

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş ‘Imagine’ eğitim programının ertelenmesi ile ilgili tek taraflı kararı Kıbrıs Postası’na değerlendirdi.

Maviş, eğitim programının, adada bulunan iki toplumun seçilmiş liderlerinin vardığı anlaşma ve Eğitim Teknik Komitesi üyelerinin aylarca süren çabaları ardından Ekim 2017’de başlamış bir barış kültürü eğitimi programı olduğunu söyleyerek, projenin Tatar döneminde de sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Proje Eğitim Teknik Komitesi’nin himayesinde

Maviş, Imagine’ projesinin Eğitim Teknik Komitesi’nin  himayesinde ve kontrolünde yürütüldüğünü belirterek, Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edildiğini ve Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler Barış Gücü ve BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı’nın Ofisi tarafından da desteklendiğini vurguladı.

Projeye iki toplumun öğretmen sendikalarının da destek verdiğini belirten Maviş, Eğitim Teknik Komitesi’nin Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile Dayanışma Evi’den de uygulama ayağında hizmet aldığını belirtti.

Maviş toplamda 6117 öğrenci ve onlara eşlik eden 714 öğretmenin ‘Imagine’ projesi kapsamında gerçekleşen eğitimlere katıldığını vurgulayarak, bununla birlikte 518 öğretmen ve 92 müdürün ise ‘Imagine’ barış kültür eğitimi çalışmalarına katıldığını ifade etti. Projenin, katılan okullar tarafından olumlu bulunduğunu ifade eden Maviş, bu yıl da projeye katılım için yoğun bir talep olduğunu söyledi.

Programın amacının barış kültürü ve şiddetsizlik üzerine kapsamlı bir anlayış çerçevesinde barış kültürünü, diyaloğu ve ırkçılık karşıtlığını teşvik etmek olduğunu söyleyen Maviş, projeye katılımın gönüllülük esasıyla ve ücretsiz olarak gerçekleştiğini söyledi.

Projenin amacı toplumlar arası barış kültürü inşa etme

Projenin iki aşamadan oluştuğunu söyleyen Maviş, ilk aşamada her iki toplumun eğitmenlerinin projeye katılmak isteyen sınıfları ziyaret edip, şiddet kültürü, ayrımcılık ve ırkçılık üzerine deneyimsel aktiviteler gerçekleştirdiğini söyledi.

Maviş, ikinci aşamada ise her iki toplumdan okulların eşleştirildiğini ve ara bölgede öğrencilerin ırkçılık karşıtlığı üzerine deneyimsel aktivitelere veya spor aktiviteleri aracılığıyla takım çalışması, tolerans ve güvene dayalı beceriler için atölye çalışmalarına katıldığını söyledi. Maviş ayrıca Lefkoşa’da gerçekleşen yürüyüşler ve ada çapında karşılıklı olarak gerçekleşen eğitsel gezilerin de projenin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Proje ödüllü ve başarılı bir örnek

‘Imagine’ projesinden sistematik bir şekilde BM Genel Sekreteri raporlarında övgü ve takdir ile bahsedildiğini söyleyen Maviş, her iki toplumun öğrencileri ile öğretmenleri arasındaki işbirliğini ve güveni teşvik eden projenin, bugüne kadar yapılan çalışmalar içerisinde en önemli proje olduğunu söyledi.

Eğitimin toplumsal barış içerisindeki rolünün önemine değinen Maviş,  projenin kültürler arası diyaloğu zenginleştireceğini ve gelecek jenerasyonlara anlamlı bir miras bırakacağını söyledi.

Elam ve benzeri örgütlerin de daha önce projenin durdurulması yönünde çağrı yaptığını ifade eden Maviş, projenin iki tarafın aşırı sağ kesimlerinin evrensel hiçbir ilkeye dayanmayan bağnaz ve ilkel tutumlarının esiri olmaması gerektiğini, Eğitim Teknik Komitesi’nin bu noktada pedagojik uzmanlıkları çerçevesinde daha sorumlu davranması gerektiğini belirtti.

Maviş ortaya sorun olarak koyulan gerekçelerin ikna edici olmadığını belirterek, uluslararası iyi bir örnek olan projenin ve siyasi nedenlerle ertelenmesinin birçok noktada Kıbrıslı Türklerin dezavantajına olacağını söyledi.

Projenin devamından yanayız

İki toplumun yakınlaşmasının, birbirini anlamasının, toplumsal ilişkilerin eğitim yolu ile gelişmesinin, çatışma kültürü yerine uzlaşı kültürünün yaygınlaşmasının endişe verici bir durum olmadığını ifade eden Maviş, Kıbrıs Türk Eğitim Sisteminin de kendi içinde bu projenin yararını gördüğünü, sınıflar içerisindeki 45 farklı ülkeden öğrenciler arasında ön yargının kırıldığının gözlemlendiğini belirtti.

Maviş, projenin devamından yana oldukların belirterek, tüm taraflarla yapıcı görüşmeler gerçekleştirdikten sonra sonra detaylı açıklama yapacaklarını da söyledi.

Maviş, IMAGINE Projesi gelecek jenerasyonlar için anlamlı bir mirastır
Başa dön