EN

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş Yenidüzen Gazetesi’ne konuştu

 

“KGS’ye katılacaklar arasında Pozitif veya temaslı öğrenciler için alternatif çözümler üretilmeli”

Vaka artışları nedeniyle okullardaki öğrenci nüfus yoğunluğunun  %50 kapasiteye düştüğünü anlatan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, “Çıkan vakalar, velileri korkuttu, eğitimde seyreltilmişin de seyreltilmişi yapılıyor. Aileler korktuğu için çocukları düzenli olarak okula göndermiyor. Bakanlığın bunları dikkate alması ve yeni görüşler ortaya koyması gerekiyor. Ara verilmesi veya uzaktan eğitime geçilmesi, pozitif olanların temize çıkarak okula dönmesi için büyük fırsattır.” dedi.

Eğitim Bakanlığı’nın Koleje Giriş Sınavı’na (KGS) endekslendiğini belirten Maviş, bu alanda da çok büyük eksiklikler olduğunun altını çizdi. Konuyla ilgili çözüm önerileri de sunan Maviş, bu durumu şöyle aktardı:

“Bu sınav konusunda da büyük eksiklikler var. Bu sınava her yıl 2 bin civarı öğrenci katılım gösteriyor, bunların belli miktarı bu yıl ya pozitiftir ya da yakın temaslı. Bununla ilgili de bir alternatif üretmeliydi, yapılmadı. En azından tarih değişikliği yapıp daha ileriye atabilirler. Sınava katılamayacak olan tek bir öğrenci bile olsa bu eşitsizliktir. Pozitif veya temaslı çocuklar için farklı çözüm önerileri düşünülmeli. En azından farklı bir sınıf açılabilir, o sınıfta sınava girerler. 700 bandının altına düşmüyoruz, okullar da bu vakalardan nasibini alıyor. Çocukların belli kısmı ders takip edemez oldu, bunları alıp tek bir sınava dayalı başarı göstermesini beklemek de çocuk hakları ihlalidir. Bu stres çocuklara yüklenememeli.”

Kaynak: Yenidüzen

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş Yenidüzen Gazetesi’ne konuştu
Başa dön