KTÖS, NASUWT Genel Kurulu’na katıldı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Büyük Britanya ve Commonwealth ülkelerinde örgütlü Öğretmenler Sendikası NASUWT’un 19 -21 Nisan tarihlerinde Belfast’ta gerçekleştirdiği genel kuruluna katılarak, çeşitli temaslarda bulundu.

Toplantıya KTÖS’ün yanı sıra, Gana’dan GNAT, Irak’tan ITU ve KTU, Bahreyn’den BTA, Türkiye’den Eğitim-Sen, Avustralya’dan IEUA, Portekiz’den FNE ve FENPROF, Hollanda’dan AOB, Bermuda’dan BUT, Zimbabwe’den PTUZ, Nijerya’dan NUT, Almanya’dan GEW, ABD’den NEA, Trindad ve Tobago’dan T&TUTA, Fransa’dan SNES, Arjantin’den CTERA ve İspanya’dan FECCOO öğretmen sendikaları ile birlikte, Eİ ve ETUCE temsilcileri de katıldı. Ayrıca Kolombiya ve Burma eğitimcileri için yürütülen uluslararası kampanyanın temsilcileri de yuvarlak masa toplantısına katıldı.

 

Konferans’ın ilk gününde başkanlık seçimi yapıldı. NASUWT’un yeni başkanı Dave Kitchen oldu. Kitchen konuşmasında  okul için ayrılan kaynaklarının yüksek maaşlı yöneticilere ve  şirketlere yönlendirildiğine değindi.

Eğitim ilgili reformları eleştiren Kitchen, merkeziyetçi anlayışa ve özelleştirme adımlarına baktığında şirketlerin okulları yönetilen bir varlık olarak gördüklerini belirtti.

Bazı alanlardaki düzenlemelerin eğitimde yıkıcı etkisini gördüklerini belirten Kitchen, kaynakların eğitim yerine muhasebe, hukuk şirketleri ve bazı şirketlere aktarıldığını söyledi.

Vergi mükelleflerinden toplanan miktarların doğru yönetilmediğini ve yüksek maaşlı yöneticilere aktarıldığını belirten Kitchen, hükümetin eğitime harcanan bütçeden daha çok bir miktarı danışmanlara harcadığını belirtti.

Kamusal eğitimin gelecekte küresel sermaye tarafından sömürülen büyük bir pazara dönüştürülmek istediğini belirten Kitchen, hükümetin performansa dayalı taleplerinden dolayı, okullarda bir korku iklimi oluştuğuna işaret etti.

Öğretmenlerin konuşmaktan korktuğunu gözlemlediklerini belirten Kitchen, aşırı stresten dolayı ilaç alan öğretmenlerde artışlar görüyoruz dedi, Kitchen bu baskı ve depresif durumlardan dolayı öğretmenlerin meslekten ayrıldığına ve öğretmenliğe olan talebin düştüğüne işaret etti.

Tüm öğretmenlerle birlikte ayağa kalkmaları gerektiğini söyleyen Kitchen, böylece öğretmenlerin öğretmenlik yapma konusunda değerli ve faydalı bir kariyere sahip olabileceğini, okullarda korku ortamına son verileceği ve emeklilik hakları ile iyileştirmeler olabileceğini belirtti.

Konferans boyunca delegeler eğitim politikalarını tartıştı ve atölye çalışmalarına katıldı.

2019 yılı için politika önerisi yapılan konular arasında emeklilik reformu; eğitimin finansmanının doğru kullanımı; zorbalık, performans yönetimi ve öğretmeni meslekte tutma, hizmet içi eğitim, özel eğitimin finansmanı, çalışanların refahı, yeterlilik reformu, eğitim süresinin genişlemesi, eğitim hakkı gibi konular yer aldı.

NASUWT, öğretmenlerin akıl sağlığı; okullarda verilerin değerlendirilmesi; öğretmenlere değer vermek; yaş ayrımcılığı ve meslekte uzun çalışma koşulları; öğrenci disiplinsizliği, şiddet ve taciz konularında da atölye çalışmadı gerçekleştirdi.

NASUWT’un uluslararası dayanışma çerçevesinde her yıl düzenlediği “Uluslararası Dayanışma Ödülü”  Arjantin’de öğretmen hakları ve kaliteli eğitim için kararlı mücadelesinden dolayı Arjantin Eğitim Emekçileri Sendikası (CTERA) başkanı Roberto Baradel’e verdi. Baradel,  öğretmenlerin ve öğrencilerin haklarına yönelik çalışmaları nedeniyle kendine ve ailesine yönelik şiddet ve ölüm tehditlerine maruz kaldı.

Konferansta “Demokrasi, insan hakları ve sendikal haklar” temalı yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıyı açık oturum şeklinde NASUWT üyeleri de izledi. Toplantıyı Eİ  Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Patrick Roach yönetti. Toplantıda Türkiye, Bahreyn, Arjantin ve Kolombiya temsilcileri ülkelerindeki insan hakları ve demokratik koşulları değerlendirdi. Toplantının genelinde ülke deneyimleri paylaşılırken, dünya genelinde özgürlüklere, insan haklarına ve demokrasiye yapılan saldırı, popülist ideoloji ve sağ kanatın yükselişi, ayrımcılık, eğitimin niteliğinin geliştirilmesi ve çalışma koşulları toplantının ana temaları oluşturdu ve uluslararası dayanışmanın önemine dikkat çekildi.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri