KTÖS ve KTOEÖS’ten 10 Kasım açıklaması

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın 10 Kasım tarihinin “Atatürk Haftası” olarak akademik takvimde yer aldığını bilmesine rağmen 9 Kasım’da tüm okullarda Atatürk’ü anma etkinliği yapmayı bir genelge ile duyurması gereksiz bir tartışma başlatmıştır.

Türkiye’de Atatürk düşmanı AKP, ve gerici zihniyetin uyguladıkları yönteme benzer bu genelge ile bir yandan Atatürk’ün manevi kişiliğinin arkasına saklanıp siyaset yapanlara prim verilirken, gereksiz yere öğretmenin çalışma saatlerini tartışmaya açmıştır. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı 9 aylık sürede icraatları ile “hayal kırıklığı” yaratıp, gericilikle mücadelede hiçbir adım atmazken, göz boyamaya dönük 9 Kasım genelgesi ile de bir çuval inciri berbat etmiştir. Dokuz ayda hiçbir somut adım atmayan Bakanlık boş işlerle uğraşma yerine eğitimin özüne yönelik adımlar atarak, çocuklarımızın daha fazla manevi yıkım yaşamasını önlemelidir.

Bilinmelidir ki, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası olarak düzenlenmiştir ve bu hafta içinde okullarımızda her yıl olduğu gibi Atatürk’ü anma etkinlikleri yapılacaktır. 10 Kasım günü ise Atatürk’ün ölüm yıldönümüdür ve o gün de okullarımızda etkinlikler planlanmıştır. Bunu gereksiz yere tartışma konusu yapmak işbilmezlikten ve siyasi istismardan başka bir şey değildir.

Saygılarımızla.

   Selma Eylem

KTOEÖS Başkanı

 

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri