Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü!

“Çözüm süreci masadaki belgelerden ibaret değildir, sivil toplum her alanda iki toplumun yakınlaşması için daha cesaretli sorumluluk üstlenmeli, çözüm ve barış sürecine somut katkı koymalıdır.”

Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü!
youtuber haberleri
Yirminci yüzyılda yaşanan iki dünya savaşında insanlığın kitle imha silahlarıyla ne kadar büyük yıkımlara neden olabileceğinin acılarını tüm dünya yaşadı. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ise çatışmalara sürüklenerek savaşın yıkım ve göçlerinin acısını çok yakından tattı. Ortak acılarımızı birbirimizi anlayarak barış temelinde birleştirmek, tüm Kıbrıslılara huzur verecektir.

Müzakere sürecindeki beklentilerimiz her iki lider tarafından hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır. Hayal kırıklıklarını birbirlerini suçlayarak örtmeye çalışsalar da, liderlerin bu davranışları toplumların beklentisine cevap vermemektedir. Kıbrıslıların gemisini kurtaran kaptanlara değil, birlikte yol alabilen kaptanlara ihtiyacı vardır.

Müzakere sürecinin zaman kaybetmeden başlaması tüm Kıbrıslıların geleceği açısından esas olandır. Görüşme sürecinin yeniden başlamasına kadar, güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesini ve eğitim sistemlerinin ortak bir dil ile yeniden kurgulanmasını talep ediyoruz. Hatırlatırız ki çözüm süreci masadaki belgelerden ibaret değildir, sivil toplum her alanda iki toplumun yakınlaşması için daha cesaretli sorumluluk üstlenmeli, çözüm ve barış sürecine somut katkı koymalıdır.

KTÖS olarak, çözüm çabalarımızı yoğunlaştırmaya ve iki toplum arasındaki ilişkileri geliştirmeye ve iki toplumun da yararına, iki toplumlu, iki bölgeli bir Federasyonda Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik çabalara odaklanmaya devam edeceğiz.

Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü!

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri