Toplumsal Gerçeklerin Gizlenemeyeceğinin Altını Çizeriz

Ankara’nın kendi çıkarları doğrultusunda yaratmaya çalıştığı bu gerilim yeni değildir. Kıbrıs Türk Toplumu’na ‘besleme’ diyecek kadar gözü kararmış açıklamalar hala daha hafızalarımızdan silinmedi.

Toplumsal gerçeklerin gizlenemeyeceğinin altını bir kez daha çizeriz.

 

Adamızın üzerinde gözü bulunan herkes bilmelidir ki, Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetecek bilgi beceri ve potansiyeli vardır. Toplum olarak; ne adamızın kuzeyini koloni haline getirmeye çalışan Ankara’ya rehin, ne de Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını elinde tutan Kıbrıs Rum liderliğine yama olmayacağız.

 

Ankara Hükümetlerinin ve benzer söylem geliştirenlerin her fırsatta Kıbrıslı Türklere hakaretler yağdıran, kişilerin ifade özgürlüğüne karşı linç kampanyası yürüten, seçilmiş liderlerine emir vermeye kalkan, entegrasyon politikalarına karşı direnenleri hedef gösteren politik tavrını etik bulmadığımız gibi, toplumlar arasındaki eşit kültürel ilişkilere de bilinçli olarak zarar verildiğini görmekteyiz.

 

Geçmiş zamanlarda başta sendikamız olmak üzere, siyasetçileri, gazetecileri, sendika ve sivil toplum örgütlerini gerek politik söylemlerle, gerekse paralı medya kanalıyla hedef noktası haline getirmeye çalışan kesimler, son zamanlarda Kıbrıs Türk Toplum Lideri Sn. Akınya da saygısız bir üslupla manüpülasyon ve karalama yapmaktadır.

 

Ankaranın kendi çıkarları doğrultusunda yaratmaya çalıştığı bu gerilim yeni değildir. Kıbrıs Türk Toplumuna beslemediyecek kadar gözü kararmış açıklamalar hala daha hafızalarımızdan silinmedi.

 

Adamızın kuzeyinin nüfusunun bilinmemesine; adamızın kara para, fuhuş, uyuşturucu, kumar, insan ticareti ve sanal bet gibi kavramlarla Türkiyenin arka çöplüğüne dönüştürülmesine; adamızın TCnin elinde siyasi bir rehine olarak tutulmasına; toplumumuzun laik, demokratik ve çoğulcu kimliğinin Ankara tarafından yok edilmek istenmesine; Ankaranın kolonileştirme faaliyetleri yürütmesine karşı mücadele eden bizleri, bu düzen rahatsız ederken, tüm bu gerçeklerin bir kez daha kurumsal bir dille ifşa edilmesi bizleri rahatsız etmemiştir. Ankara’nın adazın kuzeyinde yürüttüğü kolonizasyon çalışmalarının ifşa olmasından rahatsız olan işbirlikçi kesimleri anlamakta zorlandığımızı açıklıkla belirtiriz.

 

Sn. Akıncı’nın, Guardian gazetesine verdiği röportaj toplumsal gerçeklerimizin bir çoğunu ortaya serdiği gibi, bu röportajı karalamaya çalışanların gerçek niyetini de ortaya sermiştir. Bu röportaj sonrası Sn. Akıncı’ya yapılan saldırıyı tüm Kıbrıs Türk toplumuna yapılmış olduğunu ifade eder,  Sn. Akıncı’nın söylemlerinin yerinde olduğunu vurgularız. 

Toplumsal gerçeklerin gizlenemeyeceğinin altını bir kez daha çizerken, Coğrafya tarihi yener sözünü yeniden hatırlatır, Sn. Akıncı nezdinde toplumumuza yapılan saldırıyı kınadığımızı belirtiriz.

 

Saygılarımızla.

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

 

.