Sn. LAÜ Rektörü tekrardan size soruyoruz:

 

Lefke ilçesinin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkınması için kurulan Lefke Avrupa Üniversitesi, Rektör Mehmet Ali Yükselen’in uyguladığı yayılmacı politika ile amacının dışına çıkmıştır.

“KKTC’nin en hızlı büyüyen devlet üniversitesi” sloganı ile kendini özel üniversiteymiş gibi bilinmez bir rekabetin içine sürükleyen ve Atatürk Öğretmen Akademisi’ni kapatılması için oyunun bir parçası olması ve Atatürk Öğretmen Akademisi binasını ısrarla işgal etmek istemesi düşündürücüdür.

Toplumsal, sendikal ve kurumsal destek olmadan sadece Eğitim Bakanı Özdemir Berova, AÖA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yaratan ve LAÜ Rektörü Mehmet Ali Yükselen kapalı kapılar ardında yapmış oldukları protokolü iki öğretmen sendikası olarak kabul etmediğimizi defalarca beyan ettik. Aynı beyan AÖA öğretim görevlileri ve AÖA öğrencileri tarafından da yapılmıştır. LAÜ Rektörü, Eğitim Bakanı ve AÖA Yönetim Kurulu Başkanı’nın topluma konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda ikna edici olmamıştır.

Sayın Rektör;

Basına verdiğiniz beyanatta sendikamızın kamuoyunu yanılttığını ifade ederek, kamuoyu ile gerçek bilgiler paylaştığınızı iddia ettiniz. Sn. Rektör, AÖA ile ilgili binayı işgal ve okulu kapatma gerçeklerinizi kamuoyu ile hala paylaşmadınız ve toplumu yanıltmaya devam ediyorsunuz.

Sn. Rektör tekrardan size soruyoruz:

“Üniversitenin, Lefke bölgesinden vazgeçip, Lefkoşa’da Atatürk Öğretmen Akademisi binasını işgal etmek istemesinin amacı nedir? LAÜ, diğer özel üniversiteler ile gereksiz bir yarışa girmek istiyorsa, neden bir bina kiralamıyor? Sn. Rektör, AÖA kapatılırsa bu işten karınız nedir?

Sayın Rektör;

“4 Ekim’de AÖA’da göndereceğim öğrenciler için ofisimizi, sınıflarımızı hazırlayın” şeklindeki Atatürk Öğretmen Akademisi’ne ulaştırdığınız sözlü tebligatınızı tanımıyoruz. Siz,  yazılı tebligat yapsanız da bunu tanımayacağız. Gizli kapılar ardında yapmış olduğunuz bu protokol geçersizdir. Hatırlatırız ki protokoller, yasaların üstünde değildir.

Sayın Rektör;

Üniversiteleri öğretim, araştırma, bilgi transferi, uluslararası görünüm, akademik yayınlar, akademik yayınlara yapılan atıflar, uluslararası akademik kadro, uluslararası öğrenci sayısı, sosyal faaliyetler, topluma yapılan hizmetler gibi kriterlere göre sıralayan Times Higher Education (THE) dergisinde Lefke Avrupa Üniversitesi’nin başarılarının yer alması için çalışınız.

 

Sayın Rektör;

AÖA’nın binasını işgal ederek, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapanmasına alet olarak Times Higher Education (THE) dergisinde yer alamazsınız, aksine Kıbrıs Türk Toplumu tarihinin karanlık sayfalarında “Quisling” ifadesi ile yer alırsınız.

Saygılarımızla.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri