Sn. Anastasiades, Kıbrıslı Türklerin haklarını Türkiye’ye teslim edemez!

Kıbrıs Cumhuriyeti adına doğal gazın çıkarılması konusunda Türkiye ile sorunlaryaşayan Sn. Anastasiades, kuzey Kıbrıs’a doğal gazdan %30 pay verme önerisi ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nden vazgeçmiş görünmektedir.

Sn. Anastasiades’in uzun bir süreden beri adanın bölünmüş statükosunun devamı karşılığında, doğal gazın çıkarılması ile ilgili Türkiye ile görüşmeler yaptığı bu öneri ile ortaya çıkmıştır. Birleşmiş Milletler’in iyi niyet misyonu çerçevesinde devam eden iki toplumlu görüşme sürecinin kalıcı bölünme ile sonuçlanması ihtimali, gaz önerisinde açık açık görülmektedir. Sn. Anastasiades’in Kıbrıs sorununun çözülmesini öncelikli olarak görmediği, bir tüccar zihniyeti ile hareket ederek, gaz ve para karşılığı Kıbrıs’ın yarısını  Türkiye’ye hediye etmek istediği de bu önerinin ana fikrini oluşturmaktadır.

1974 yılından beri adamızı koloni haline getiren ve nüfus taşıyarak demografik yapıyı değiştiren Türkiye’ye sesini çıkarmayan ve Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını işgal eden bu anlayışın,adanın kuzeyinin kolonize edilmesi için gaz gelirinden katkı koymak istediği de anlaşılmaktadır.

Adanın kuzeyinin Türkiye’den emir alan kukla bir yönetimle idare edildiğini bilen Sn. Anastasiades’in bu önerisi Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Kıbrıslı Türklerin haklarını Türkiye’ye teslim etmek demektir. Sn. Anastasiades bilmelidir ki, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıslı Türklerin de cumhuriyetidir. Kıbrıs Türk toplumuna uluslararası statü kazandıran Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğimiz gibi haklarımızın Türkiye’ye veya başka ülkelere verilmesine de iznimiz yoktur.

Saygılarımızla