Sendikal Platform: “Yasanın ivedilikle meclis’ten geçirilmesi hükümetin görevi”

Ülkemiz şairlerinden Halil Kaparapaşaoğlu’nun düşünce ve vicdan özgürlüğünü talep etmesi yüzünden bugün polis tarafından tutuklanması, ülkemiz tarihine ve demokrasisine sürülen kara bir lekedir. 22 Ocak tarihinde polisin gözleri önünde önce Afrika Gazetesi’ne yapılan linç girişimi, ardından bu toplumun liderine yapılan hakaretler ve sonrasında da bu toplumun iradesini temsil eden meclisin damına çıkılıp yabancı ülke bayrakları açarak adeta “Burasını işgal ettik” diyenleri bir yıldır aradığını ancak bulamadığını iddia eden polis teşkilatının, Halil’i mahkemenin verdiği sürenin bitmesinin üzerinden 24 saat geçmeden bulması yaşadığımız bu düzenin adaletsizliğini resmen deşifre etmiştir.

Sendikal Platform olarak düşünce, ifade ve tüm özgürlüklere sahip çıkıyoruz ve bu yolda mücadele veren tüm kesimlerle omuz omuza olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bugün hükümet edenler yaşanılan bu adaletsizliğin sorumlusudurlar. Demokrasimize kendi elleri ile kara bir leke sürmüştürler. Bu lekenin bugün değil ama ileride bir daha demokrasimize sürülmemesi şu anda hükümetin elindedir. Meclise sunulan ve bir süre sonra komitede görüşülmeye başlanacak olan Vicdani Ret Yasası Tasarısı’nın ivedilikle meclisten geçirilmesi insan hakları ve adalet adına hükümetin en asli görevlerinden bir tanesidir. Hükümet ettikleri 11 aylık dönemde hükümet programlarında olmasına rağmen bu konuda geç adım atmış olmaları bugün bir insanımızın demir parmaklıklar ardına gitmesine neden olmuştur. O nedenle yarınları kurtarmak için hükümet derhal bu yasayı meclisten geçirmelidir. Ayrıca af yetkisini elinde bulunduran hükümeti, Halil’in serbest bırakılması için gereken yürekli adımı atmaya davet ediyoruz.

Değerli toplumumuz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına göre bir insan hakkı olan vicdani reddini açıkladığı için bugün tutuklanarak cezaevine gönderilen ülkemiz şairlerinden Halil Karapaşaoğlu’nun dik duruşunu ve mücadelesini selamlıyoruz.

Bu bağlamda Sendikal Platform olarak bugün saat 17:00’da Merkezi Cezaevi önünde gerçekleştirilecek olan “Halil için adalet” eylemine desteğimizi belirtir, tüm üyelerimizle halkımızı, insan hakları ile özgürlüklere sahip çıkmaları için düzenlenecek olan eyleme destek vermeye davet ediyoruz.

Bugün 117 yaşına giren Devrimci Şair ve Yazar Nazım Hikmet’in de söylediği gibi, “İnsan, denizin olmadığı yerde umut adına martı olmalı”…

Umut ve özgürlük adına sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Sendikal Platform