Savaşla Barış Olmaz!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası kurulduğu günden beri Kıbrıs’ta çözümü, dünyada barışı ve halkların kardeşliğini savunmakta, ırkçılığı milliyetçiliği öne çıkarıp, hayali düşman yaratarak silah ve savaş çıkaran faşist zihniyetlere karşı çıkmaya devam edecektir.

Kıbrıs’ın stratejik önemi nedeni ile yüzyıllar boyu uğradığı işgaller ve savaşlardan tüm Kıbrıslılar acı çekmiş ve çekmektedir. Emperyalizmin çıkarlarının bedelini Kıbrıslılar kanları, canları, gözyaşları ve göçlerle ödemişlerdir. Barış söylemi adı altında yapılan savaşların bir cinayet ve oyun olduğuna inanmaktayız.

AKP Türkiye’ye egemen olduktan sonra, dini ve savaşları siyasi bir malzeme olarak kullanmayı? alışkanlık haline gelmiştir. İnsan hakları, AB değerleri, barış söylemlerinin arkasına saklanan TC Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve AKP yetkilileri “komşularla sıfır sorun” politikası diyerek, tüm komşuları ile gerilim ve savaş politikası yürütmektedirler. “Müslüman Kardeşler Örgütü’nün” Türkiye ayağı olan AKP’nin Sunni İslam halifeliğini tekrar kurma ve Sunni İslam’ı yayma siyaseti bu saldırganlığın esas sebebidir. Suriye ve Irak’ta başarıya ulaşamayan Sn. Erdoğan ve AKP ekonomisindeki kötü gidişi gizlemek için şimdi de Kıbrıs’ta ve Akdeniz’in doğusunda savaş çıkarma peşindedir. Denizdeki doğal kaynakları barış yolu ile insanlığın yararına sunma yerine, İngiliz üslerinin yarattığı sıkıntılar, Amerika’nın Kıbrıslı Rumlara uyguladığı silah ambargosunu kaldırma ve adamızın her iki yanındaki yabancı askerlerle silahlanma yetmezmiş gibi adamızı barut fıçısına döndürmeye çalışılmasını kabul etmiyoruz.

Özellikle NATO’ya ait olan Geçitkale Havaalanı’nın bir savaş üssü haline getirilmesi ve İngiliz üslerinin yıllardan beri Kıbrıs’ı bu saldırı üssü olarak kullanma anlayışını Kıbrıslı Rumların silahlanma yarışı gerekçe gösterilerek, Türkiye tarafından da uygulanmaya konmasının Kıbrıs’ta barış isteyenlere karşı açık bir saldırı olarak değerlendiriyoruz.

Hatırlatmak isteriz ki, Türkiye “barış yapma” gerekçesi ile uluslararası hukuğu kullanarak adamızda bulunmaktadır. İngiliz üslerinin varlığı Kıbrıs Rum tarafının silahlanması Türkiye’nin adaya askeri yığınak yapması barışa katkı koymadığı gibi tüm Kıbrıslılar ve bölge ülkeleri için de savaş tehlikesi demektir. Faşist anlayışın ürünü olan savaşlara hayır derken, tüm Kıbrıs’ın askerden silahtan yabancı üslerden arınması için Kıbrıs’ta çözümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gündeme getirir, iki toplum liderini acilen görüşme masasına dönmeye çağırırız.

Savaşla barış olmaz.

Saygılarımızla

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri