Polonya Dayanışma Sendikası Üyeleri KTÖS’ün Davetlisi Olarak Kıbrıs’a Geldi

Polonya Dayanışma Sendikası Üyeleri KTÖS’ün Davetlisi Olarak Kıbrıs’a Geldi
KTÖS’ün 2008 yılında Polonya Dayanışma Sendikası (Solidarnosc) ile imzaladığı “Öğretmen Değişim Programı” anlaşması çerçevesinde her yıl hem Kıbrıs’tan hem de Polonya’dan öğretmen gruplarının yaptığı karşılıklı proje ziyaretleri, bu yıl da geleneksel olarak Kıbrıs ziyareti ile başladı.
KTÖS’ün ev sahipliği’nde gerçekleştirilen bir haftalık ziyaret boyunca sekiz ilkokul öğretmeninden oluşan Polonya ekibi, seçilen KTÖS üyesi öğretmenlerimizin okulları olan Hamitköy İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Vadili İlkokulu ve Zümrütköy İlkokulu’nu ziyaret ederek 2017 yılı proje konusu olarak belirlenen “Bölgesel ve Ulusal Gelenekler” kapsamında öğretmenlerimizin öğrencileriyle birlikte hazırladıkları farklı etkinliklerden oluşan projelerini izleme ve kültürel uygulamaları interaktif olarak deneyimleme şansı buldular.

Solidarnosc üyeleri, Zümrütköy İlkokulu’nu ziyaret etti.

Okul ziyaretlerinin yanı sıra Ara Bölge’de bulunan Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’ni (AHDR) ziyaret eden grup, AHDR Eğitim ve Araştırma Programları Koordinatörü Dr. Alaettin Çarıkçı’dan tarihsel çerçevede derneğin oluşumu, yapısı, amaçları, çalışma alanları ve yayınları hakkında bilgi alma fırsatı buldular.

Polonya ekibi, bayram ve bayramlaşma gelenekleri, geleneksel çocuk oyunları, kahvehane ve kahve kültürü, kültürel yemekler, geleneksel kostümler ve danslar, düğün gelenekleri ve de geleneksel hikaye anlatıcılığını kapsayan projelerin sunulduğu okulların yanı sıra, Güzelyurt Kültür Evi, Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi, Salamis Antik Kenti, Yeşilırmak çilek bahçeleri, Bellapais Manastırı, Güzelyurt portakal bahçeleri, Lefkoşa Surlariçi ve Mağusa Surlariçi’nde bulunan tarihi yerleri ziyaret ederek Kıbrıs’ın kültürel mirası, tarihi yapıları, bitki örtüsü, tarımsal çeşitliliği ve Kıbrıs’ta yaşayan halkların geçmişten günümüze uyguladığı kültürel/geleneksel ritüeller ve pratikleri inceleme fırsatı buldular.

Solidarnosc ile imzalanan anlaşmaya göre ziyaretler, bir proje kapsamında gerçekleşmektedir. Belirlenen ortak tema kapsamında ziyaretler öncesinde seçilen öğretmenler, bu konu ışığında öğrencileri ile birlikte yaptıkları projeleri, hazırladıkları etkinliklerle okullarını ziyaret eden ziyaretçi gruplara sunmaktadırlar.
Karşılıklı ziyaretlerin amaçları, taraflar arasında eğitimin farklı alanlarında, eğitim yönetimi de dahil olmak üzere (öğretim yaklaşımları, yöntemleri ve uygulamaları, araç-gereç kullanımı vs.), fikir alış-verişlerini teşvik etmek; yapılan temaslar ve görüşmeler sonucunda farklı vizyonlar edinilmesini sağlamak; öğretmenlerin ve öğrencilerin ortak çalışması olan ürünler yaratmak; eğitim alanındaki farklı paydaşlarla ilişki kurmak ve programın sonuçlarını okulun her seviyesi ve yerel halk ile paylaşmak olarak belirlenmiştir.

“Öğretmen Değişim Programı” 2017 projesi kapsamında Polonya ziyaretine katılmak isteyen gönüllü üyelerimiz arasından kura ile belirlenen beş kişilik öğretmen grubumuz yine aynı şekilde Haziran ayında Polonya’ya bir ziyaret gerçekleştirecek ve Polonya eğitim sistemi ve uygulamalarını yerinde inceleme şansı bulacaktır.

Saygılarımızla,

Gizem Kavaz
KTÖS Dış İlişkiler Koordinatörü