Önce Üst Düzey Yöneticiler Mal Beyanını Açıklasın

Ganimet, rüşvet, talan, yağma ve kara para aklayanlar, bu suçlarını gizlemek için çıkardıkları yasalarla kamu görevlilerinden her beş yılda bir mal beyanında bulunmalarını istemektedirler.

Yaşanan süreçte bazı siyasilerin haksız kazanç elde ettikleri basına yansımasına rağmen, herhangi bir ceza almamaları, soruşturma konularının siyasetin işbirliği ile kapatılması adamızın kuzeyindeki yönetimin “kabile düzenine” bile ulaşamadığını göstermektedir.

Şeffaflık ve temiz siyaset söylemleri ile hükümete gelen Halkın Partisi’nin, iki yıl süresince eski başbakanlardan Sn. Hüseyin Özgürgün ile ilgili yaptıkları açıklamalar bile bu konudaki samimiyetsizliği ortaya koymaktadır. Bunun da ötesinde hükümetin büyük ortağı UBP’nin Başbakanı Sn. Ersin Tatar’ın Girne’de 65 dönümlük araziyi nasıl aldığı ile ilgili iddiaların sorgulanmadığını  da gördük. Ercan Havaalanı’nı işleten Taşyapı Group’un siyasileri satın aldığı ile ilgili basında haberler gündeme gelmesine rağmen, bu konuda da herhangi bir girişim yapılmadı. TC İçişleri Bakanı’nın kuzey Kıbrıs’ta 50 milyar TL’lik sanal bet pastası vardır açıklaması, yasadışı bahis konusunda Kıbrıs’ta oluşan bir mafya olduğu gerçeğini ve konu ile ilgili hiçbir girişim olmadığını da gözler önüne sermektedir.

Tüm bu yaşananlar ortada dururken kamu görevlilerinden mal beyanı istemek çok gülünç bir girişim olup, yapılan tüm yolsuzlukları gizlemeye yönelik örtüden başka bir şey değildir.

Bu çerçevede tüm kamu görevlilerine açık çağrı yapmak istiyoruz; Cumhurbaşkanı ve ailesi, cumhurbaşkanı adayları, başbakan, başbakan yardımcısı, milletvekilleri, üçlü kararname ile atanan siyasetçiler, Kamu Hizmeti Komisyonu üyeleri, Sayıştaylık ve çalışanları, yargı mensupları ve başsavcılık, polis genel müdürü ve müdürleri, siyasi parti başkanları ve yukarıda sıralananların birinci derece yakınları kamuoyuna mal beyanında bulunmadan siz de mal beyanında bulunmayınız.

Yolsuzluğun, usulsüzlüğün, rüşvetin, vergi kaçırmanın marifet sayıldığı, “ahlaksızlığın erdem” olduğu bir düzende “Nereden Buldun Yasası” çıkarmayanların öğretmenden, polisten, memurdan mal beyanı istemelerinin kendi suçlarını örtmekten başka hiçbir amacı yoktur.

Saygılarımla.

                                                                                            Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri