Okullarımızdaki alt yapı ve kadro ihtiyaçları:

Haziran ayında Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde okulların alt yapı ve kadro ihtiyaç tespitlerimiz kendilerine iletilmiş ve acil ihtiyaçlardan başlamak üzere 17 Eylül’e kadar iyi bir planlama ile sorunların çözümü istenmişti.

Bu taleplerimiz arasında Mağusa’da 3, Lefkoşa 1, Girne’de 2 ve Karpaz’da 1 yeni okul ihtiyacı ve 52 tane okulumuzda da çeşitli sebeplerle tadilat ve tamirat ihtiyacı detayları ile belirtmiştik.

Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız tüm çalışmalarda temel sorunun din derslerinin seçmeli yapılması ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin devlet denetimine alınması için yapılan girişime Türkiye makamlarının ekonomik ambargo ile karşılık vermeleri olduğunu gördük.

Eğitim Bakanlığı birkaç okul dışında ihale süreçlerini tamamlayamadığı için okulların tadilat ve tamiratları gecikmiştir. İhalelere müteahhitlerin de katılmaması gecikmelerdeki bir diğer etken olmuştur. Şht. Tuncer İlkokulu’nda tamiratlar halen devam ederken, Eğitim Bakanlığı bazı okullar için ihale süreçlerini yeni tamamlamıştır.

Şht. Doğan Ahmet İlkokulu’nda tadilatlar bugün başlamıştır. Şht. Hüseyin Akil İlkokulu, Akova-Yıldırım İlkokulu, Gönendere Şht. Salih Terzi İlkokulu, Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu ve Serhatköy İlkokulu’ndaki tadilatlar tamamlanma aşamasındadır.

Eğitim Bakanlığı, Girne’de Bellapais köyündeki eski okulu tamir ederek üç şubeli bir okula dönüştürülmüştür. Olası öğrenci nüfus artışına göre ilgili okul kullanılacaktır. Bunun yanında Eğitim Bakanlığı’nın olası öğrenci artışına karşın Girne OTEM binasını hazır tuttuğu tarafımıza bildirilmiştir.

Bunun yanında aşağıdaki tabloda belirtilen ihtiyaçlar aciliyetini korumaktadır.

Meselenin çocuklarımızın nitelikli eğitim alma hakkı olduğunu hatırlatır, mali disiplin ve kamusal harcamalardan kesinti mazeretlerini kabul edilmeyeceğinin tekrardan altını çizeriz. Özellikle Türkiye makamlarının uyguladıkları eğitim ambargosunun adamızın kuzeyinde yaşayan ve çoğunlukla TC vatandaşı olan insanlarımızın çocuklarını da mağdur ettiğini vurgularız.

 

Saygılarımızla,

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

 Ek_18-1-44_Öğretmen ihtiyacı_eylül 2018 18-1-44_altyapı talepleri 2018

 

18-1-44_altyapı talepleri 2018