Okullarda hademe eksikliği giderilmiyor

Kuzey Kıbrıs’taki demografik yapıyı değiştirmeye yönelik nüfus akışı devam ederken, dörtlü hükümet eğitim sağlık gibi temel hizmetleri karşılayamaz hale gelmiştir.

Son dönemde eğitim alanındaki tüm yatırımlar durduğu gibi Girne bölgesindeki okul ihtiyacı için de hiçbir adım atılmamaktadır. Bu da yetmezmiş gibi okulların temizlik hizmetlerini yürüten hademe ihtiyacı ise hat safhaya ulaşmıştır. Dörtlü hükümet okulların hademe ihtiyacını karşılama konusundan sürekli kaçmaktadır. Okullarda hademelik yapmak için geçici işçi olarak istihdam edilen personel ise yasalarda belirtilen 200 öğrencinin altında olan okullarda sekreterlik yapmak üzere görevlendirilmektedir. Hükümet bir yandan kamuda reform yapmaktan bahsederken aynı hükümetin eğitim bakanlığı yasada öngörülen öğrenci sayısının altındaki okullara hademelik için istihdam edilen geçici işçileri sekreter olarak görevlendirmektedir. Bu devletin kaynaklarını israf etmek olduğu gibi, okullardaki temizlik hizmeti ihtiyacını da göz ardı etmektir.

Eğitim konusunda gailesi olmayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sn. Cemal Özyiğit bu konuda sessiz ve seyirci kalmayı tercih etmektedir. Buradan eğitimin ciddi bir iş olduğunu Sn. Cemal Özyiğit’e hatırlatır, “para yok diyerek” sorunların geçiştirilemeyeceğini, para yoksa nüfus akışına dur denilebileceğini, ayrıca hademelik yapmak için alınan personele sekreterlik görevi verilemeyeceğini vurgularız.

Saygılarımızla.

Emel Tel
KTÖS Başkanı