Okul dışarda gününü aktif olarak kutlayalım

Eğitimci Ken Robinson’a göre “aktif oyun oynamak, çocukların öğrenmesinin en doğal ve birincil yoludur.“

 

Ken Robinson’un tezinin aksine, Kıbrıs Türk Eğitim Sistemi, yarışmacı sınavların yarattığı sosyal ve ekonomik baskısı nedeniyle çocuk ve insan odaklı yapısından hızla uzaklaşmaktadır.

Çocuklarımızın eğitim-öğrenim hayatları içerisindeki açık hava, gezi-gözlem ve benzeri projelere olan ihtiyaçlarını her gün okullarımızda gözlemlemekteyiz.

Sendikamız okullarımızın katılımını teşvik etmek amacıyla bazı fırsatları okullarımız ile paylaşmaktadır. “Kıbrıs Kültürünü Biz Yaşatacağız, Imagine Eğitim Programı, Okullararası Koro ve Orkestra Şöleni, Satranç Şöleni, Basketbol Şöleni” gibi projelerin akademik takvim içerisinde yer alıp kurumsallaşmasına olanak vermek ve okullara ekonomik imkan sağlayarak farklı etkinlikleri desteklemek Eğitim Bakanlığının birincil görevi olmalıdır. Eğitime yapılan yatırımın geri dönüşü en önemli yatırım olacağının altını çizmek isteriz.

 

“Okul dışarıda günü” 1 Kasım günü veya 23 Mayıs günü dünyadaki birçok okulda düzenlenecek açık hava etkinlikleriyle gerçekleştirilecektir.

Açık havada oynamayı ve öğrenmeyi teşvik etmek ve çocuklara ilham vermek için küresel bir kampanya olarak ilan edilen “okul dışarıda günü” bu yıl akademik takvimin içerisinde yer almıştır.

“Okul dışarıda günü” açık havada oyun oynama özgürlüğünü kabul ederek, herhangi bir dersin oyun ile özdeşleştirilerek açık havada yapılmasını öngörmektedir. Açık havada organize edilen faaliyetler çocukların yaratıcılıklarını,  sosyal becerilerini, problem çözme becerileri ve takım çalışması becerilerini eğlenerek geliştirecektir.

Eğitim Bakanlığı, eğitim şuralarında alınan kararları uygulamaya koyarak, eğitimin temel ilkelerinden biri olan “yaparak yaşayarak öğrenme ilkesi” çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini yeniden programlamalıdır. Atılacak böyle bir adıma sendikamız destek olacaktır.

 

Saygılarımızla,

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

 

etkinlikler için https://okuldisaridagunu.org adresini inceleyebilirsiniz.