YÖDAK’ın başlattığı inceleme ve iptal kararlarını desteklediğimizi vurgulamak isteriz.

Eğitimde niteliği değil para kazanmayı ön plana çıkaran anlayışın son yıllarda adamızın kuzeyinde yarattığı üniversite adındaki “diploma fabrikası” anlayışına yönelik olarak Yüksek Öğrenim Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu”nun (YÖDAK) başlattığı inceleme ve iptal kararlarını desteklediğimizi vurgulamak isteriz.

YÖDAK’ın bu kararlı tutumuna dörtlü hükümetin desteğini beklerken özellikle Eğitim Bakanı’nın üzerine düşeni yapmasını da talep ederiz. AKP’li eski bakanın, KKTC’li UBP ve CTP’den bakanlık yapanların mütevelli heyetinde yer alan bir üniversitenin başvurusunun iptal edilmesi bir milattır. Bu gerçekten hareketle, YÖDAK’ın aldığı kararın, Eğitim Bakanlığı tarafından da yürürlüğe konarak adım atması beklentimizdir.

YÖDAK’ın aldığı bu kararın siyasetin partisel ve kişisel çıkarlar üzerinden değil, toplumsal yarar üzerinden yapılması gerektiğinin pratikteki uygulamasıEğitim ve Kültür Bakanı Sn. Cemal Özyiğit’in atacağı adım ortaya çıkaracaktır. Özgür iradesi ile karar alarak, Türkiye’den gelen telkin ve talimatlarauymamak ve dayatmaları kabul etmemesi temel beklentimizdir. Bu çerçevede Sn. Cemal Özyiğit,ya yasalar gereği adım atıp YÖDAK’ın aldığı iptal kararını uygulamaya koyacak, ya da AKP’den gelen telkinlerle, koltuk uğruna siyasi iradeyi yok sayacaktır. Onbir aydan beri Türkiye’den para almadan yerel kaynaklardan tüm harcamaları karşılayan dörtlü hükümetten beklentimiz, emir de almamalarıdır.

Saygılarımızla.

                                                                                             Şener Elcil

KTÖS Genel SekreteriMb