KTÖS’ten Kar-İş eylemine destek.

Herkesin trafikte yaşanan sorunlardan şikayetçi olduğu adamızın kuzeyinde sorunları aşmak için açılım olacak olan “toplu taşımacılık sektörü” hükümet eli ile kaosa sürüklenmektedir.

UBP-DP Hükümeti toplu taşımacılık sektöründe çalışanları temsil eden Kamu Araçlar İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ)’in sürekli dile getirdiği sorunlara açılım getirme yerine onları da eyleme zorlamaktadır. Özellikle öğrenci taşımacılığı yapan araçlara sözleşmeler bilinçli olarak geç yapılmakta, partizanlık adına haksız rekabet yaratan uygulamalara fırsat verilmekte, taşımadan hak edilen bedeller geç ödenmekte, taşımacılık yapılan dönemlerde akaryakıt ve hayat pahalılığı dikkate alınmadan ödeme yapılmakta, araç sahiplerinin özellikle öğrenci taşıyan araçlarını yenilemelerine imkan sağlanmamakta, üniversitelerin yasalara uymayan otobüsler ithal etmelerine, körüklü otobüslerle ayakta yolcu taşımlarına izin verilmektedir.

Tüm bu gerçeklerle KAR-İŞ’in yaptığı eyleme destek verirken, özellikle Değirmenlik Dağyolu’nda cinayet gibi kazada öğrenci taşıyan araçta kaybettiklerimizi ve hala daha çekilen acıları hatırlatmak isteriz. Aradan geçen beş aya rağmen ne alt yapı ne de öğrenci taşıyan araçlarla ilgili herhangi bir düzeltme olmamıştır. Hala daha sözleşmesiz, plakasız, hurda araçlarla öğrenci taşınmakta, polis teşkilatı da tüm bunlara göz yummakta, Eğitim Bakanlığı ise hiçbir sorun yokmuş gibi davranmaktadır.

KAR-İŞ’in haklı eylemini desteklerken, sorunları çözecek olan makamın, hükümet olma iddiası ile başımızda oturanlar olduğunu vurgular, hükümet yetkililerini şov yapmaktan vaz geçip, iş yapmaya davet ederiz.

Saygılarımızla.

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri