KTÖS’den Hükümete protokolü iptal edin çağrısı!

Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varoluş mücadelesinde 1937 yılından beridir çok önemli yere sahip; laik ve demokratik toplumsal kimliğin gelişmesine katkı koyan öğretmenlerimizi yetiştiren Öğretmen Akademisi, imzalanan protokolle bir başka üniversitenin kampüsü yapılmak istenmektedir.

Büyük bir gizlilikle hazırlanıp, paydaşlardan habersiz bir şekilde imzalanan protokolün ana hedefi AÖA’yı kapatıp, bu tarihi kurumu sendika ve çalışan düşmanı Lefke Avrupa Üniversitesi altında yok etmektir.

Öğretmen Akademisi bu güne kadar geçen süre zarfında, eğitimin metaya, öğrencinin müşteriye dönüştürülmediği bir ortam yaratarak; eğitimin parasız, nitelikli ve planlı bir şekilde devlet eliyle yapılabileceğinin ispatıdır.

Diğer taraftan LAÜ, ülkedeki akademik yozlaşma ve üniversitelerin ticarethane gibi kullanılması anlayışına ortak olmuştur. LAÜ yönetiminin baskıcı ve keyfi uygulamalarına karşı örgütlü bir mücadele oluşturmak ve Anayasal haklarını talep etmek için sendikalaşarak bir araya gelen bilim emekçilerini işten çıkarma, istifaya zorlama, görevden alma, tehdit ve baskı gibi yöntemlerle sindirmeye çalışması halen hafızamızda yer almaktadır.

Dıştan gelen baskılar ve tehditlerle imzalanıp Öğretmen Akademisini kapatmak için LAÜ ile işbirliği yapılarak atılan ilk adım olan bu protokolün birçok maddesi hukuğa aykırıdır. Bu protokolü imzalayan AÖA Yönetim Kurulu, görevini kötüye kullanmıştır.

Atatürk Öğretmen Akademisi, Kıbrıslı Türk toplumunun ayakta kalan ender kurumlarından biridir. Sanayi Holding, Turizm İşletmeleri, Eti, Kıbrıs Türk Hava Yolları gibi kurumlarımızı kapatanlara ve batıranlara karşı duruşumuz çok açıktır: ‘AÖA’yı kapattırmatız!’

Saygılarımızla

Emel Tel

KTÖS Başkanı