KTÖS: “Sn. Tatar’a yönelttiğimiz sorulara yanıt bekliyoruz”

İngiltere’de hakkında tutuklama kararı bulunan ve 1992 yılından beri İngiltere’ye gitmeyen Başbakan Sn. Ersin Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın diplomatik girişimleri, Interpol ve İngiliz hukuk büroları aracılığı ile yapılan yoğun girişimler sonunda, kendi şahsi problemlerini aşmak için halktan toplanan vergilerden harcanarak en sonunda İngiltere’ye gidebilmiştir. Sn. Tatar’ın İngiltere’ye gitmesi için Sendikamızın uçak bileti alma teklifini kabul etmemesi ve yerine devletin parasını kullanması bizleri üzmüş olmakla beraber, Sn. Ersin Tatar’ın bizim sorduğumuz sorulara yanıt vermek için uğraş vermesi bizleri sevindirmiştir. Bu konuyu gündeme getiren Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın Sn. Tatar hakkında ortaya koyduğu iddiaların tümü hala daha yanıtlanmış değildir.

Başbakan Sn. Ersin Tatar’ın Sendikamızın ortaya koyduğu iddiaları ve sorduğu diğer soruları da yanıtlamasını beklemekteyiz. Buna göre;

1. Türkiye’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Emin Ateşağaoğlu (21204) tarafından 12 Temmuz 2000 tarihinde hazırlanan iddianamede “fatura ve gümrük beyannamesinde tahrifat yaparak kasaplık koyun ihraç etmiş gibi gösterip vergi kaçırmaktan sizinle beraber toplam 13 kişi hakkında dava açılmıştır. Bu konu ile ilgili neler söyleyeceksiniz?
2. İpotekli araziye inşa edilip İngilizlere satılan Kulaksız 5 Sitesi’ndeki evlere el koyan Akfinans şirketinin 2009’daki direktörü olduğunuz, belgelerle ispatlıdır. İngilizlerin dolandırıldığı bu olayla ilgili açıklamanız nedir?
3. Ticaret Bankası’na ait Girne çevreyolu üzerindeki 65 dönümlük araziyi nasıl aldınız?
​Tüm bu sorduğumuz sorulara yanıt almayı beklerken, milliyetçilikte mangalda kül bırakmayan Başbakan Sn. Ersin Tatar’ın askerlik yapmadığı iddiaları etrafta dolaşmaktadır. Konu ile ilgili olarak Sn. Ersin Tatar’ın askerliği nerede, hangi yıl ve hangi rütbe ile yaptığını eğer yapmamışsa nedenini kamuoyuna açıklamasını bekleriz.

Bununla birlikte Başbakan Sn. Ersin Tatar’ın sorduğumuz soruları yanıtlaması halinde ise AKP’nin tam da KKTC seçimleri için istediği uygun bir cumhurbaşkanı adayı olabileceğini de vurgularız.

Saygılarımla,

​Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri