KTÖS: ” ‘Silah yoktu’ demek silahlı saldırıyı teşviktir.”

Şht. Tuncer İlkokulu’na izinsiz şekilde girip çocuğunun okuduğu sınıftaki öğrencilere şiddet uygulamak isteyen ve saldırıyı engelleyen sınıf öğretmeni ile okul yönetimi ve çalışanlarını “öldürmekle” tehdit eden saldırganla ilgili polisin “silah yoktu” açıklaması çok düşündürücüdür.

Okul içinde “bir mermi elli kuruştur, hepinizi köpek gibi vuracağım” diyerek tehdit eden saldırganı etkisiz duruma getiren başta okul yönetimi ve çalışanları olduğu bilinmesine rağmen “silah yoktu” diye açıklama yapmakla polis teşkilatı neyi aklamaya çalışmaktadır.

Afrika Gazetesi’ne yapılan linç eylemini seyreden, saldırganları tutuklayıp serbest bırakan, aranan dokuz saldırganı topluma unutturmaya çalışan, TC Elçiliği dibinde kadın öğretmenlere cinsel tacizde bulunanlarla ilgili hiçbir açıklama yapma gereği duymayan polis teşkilatı “silah yoktur” açıklaması ile kime mesaj vermektedir?

Kıbrıslı Türklerin güvenliğinden sorumlu makamlar, yaşanan şiddet içeren saldırılara, tacizlere, tecavüzlere, hırsızlıklara karşı “silah yoktur” açıklaması ile acizliklerini ortaya koymaktadırlar. Bu olayda ve benzerlerinde silah olmuş olsa yaşanacak olan felaketin ne olacağını bilmemek için kahin olmaya gerek yoktur. Eğer bir saldırgan okul içine izinsiz olarak girip, çocukların okuduğu sınıfta “ölüm tehdidi” yapabiliyorsa bunun sorumlusu bu ülkeyi yolgeçen hanına döndürenlerde, eğitime para ayırmayıp okulların alt yapısını çöktürenlerde, önlem almayan güvenlik makamlarında ve yargıyı istismar edip, suçluları serbest bırakanlardadır.

Güvenlik makamları “silah yoktur” diye açıklama yaparak önlem aldığını sanıyorsa yanılıyordur. Olayla ilgili tüm kamera görüntüleri okulda vardır. Bize göre “silah yoktu” demek silahlı saldırıyı teşviktir.

Saygılarımızla.

 

 

                                                                                                                       Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri