KTÖS: Merkez Bankası ve Hükümet kredi maliyetlerini aşağı çekebilir

Türkiye’de yaşanan ekonomik çöküş, Türk Lirası kullanan Kıbrıs Türk toplumunu da çok zor duruma sokmuştur. Maaş ve ücretler %63 oranında gerilerken, hayat pahalılığı da yaşamı çekilmez hale getirmiştir.

Türk Lirası’nın değer kaybından dolayı Türkiye’ye “devalüasyon vergisi” yanında kredi faizlerindeki artış nedeni ile borçlu vatandaşlarımızın borçları da katlanarak artmaktadır. Olayı sadece izleyen “dörtlü hükümet” vatandaşın Türkiye’ye ödediği faiz vergisi ile ilgili hiçbir adım atmamaktadır. Türkiye’de Merkez Bankası faiz farkını üstlenirken bizdeki Merkez Bankası kar hesabı yapmaktadır. Özellikle kooperatiflere üvey evlat muamelesi yapan Merkez Bankası, yasasında olmasına rağmen Kooperatif Merkez Bankası üzerinden kooperatiflere uygun kredi vermekten kaçmaktadır.

Bu da yetmezmiş gibi Kıbrıs Türk toplumunun mevduatlarının Türkiye şube bankaları tarafından yurtdışına çıkarılmasına göz yummaktadır. Hükümet ile yapılan toplantıya katılan Merkez Bankası’nın Türkiyeli müdürü mevduatlar konusunda şeffaf bilgi vermekten ve kooperatifleri desteklemekten kaçmaktadır. Mevduatın büyük bölümü dış ülkelerde ve özellikle Türkiye’de olmasına rağmen çarptırılan rakamlarla gerçekler gizlenmektedir.

2017 yılında 7,177.504.000 TL toplam mevduat olduğunu açıklayan Merkez Bankası, 1,700.000 TL kredi verildiğini açıklamaktadır.

1,400.000 TL munzam karşılık dışında geriye kalan 4,000.000.000 TL nerededir?

KKTC bütçesine neredeyse eşit olan bu mevduat miktarı kuzey Kıbrıs’ta değilse nerededir?

Merkez Bankası’nın başındaki müdür Kıbrıslı Türklerin değil Türkiye’nin çıkarlarını korumak için bulunmaktadır. Dörtlü hükümet bu konuda ne yapmaktadır?

             Saygılarımızla.                                                                                                    

​​   Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri