KTÖS: Bağışlanan ambulanslar ihalesi iptal edilen ambulanslar değil mi?

Her felaketten menfaat sağlamayı alışkanlık haline getiren zihniyet Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki yılların ihmalinden kaynaklanan yangın sonunda da kendini göstermeye başlamıştır.

Basınımıza dün yansıyan bir haberde Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı’nın yangın sonrası Sağlık Bakanlığı’na bir milyon TL ve beş adet Ambulans bağışında bulunduğu yer almıştır. Herhangi bir felaket sonrası bağış kampanyaları yapmak ve toplumsal seferberlik ile sıkıntıları aşmak toplumsal dayanışmanın bir gereğidir. Fakat burada görülen olayın insancıl yönü olmasına rağmen, Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu’nun ihale açmadan, Devlet İhale Komisyonu’nun alımını iptal ettiği bir şirketin getirdiği ambulanslardan beşini satın alıp devlete bağışlamasını dayanışma ile açıklamak mümkün değildir. Vakıflar İdaresi başbakanlığa bağlı bir devlet kurumudur. Hiçbir ihale açmadan milyonlarca liralık alım yapmak “temiz siyaset” diyenlerin sordukları soruları akla getirmektedir. İhalesiz, şeffaf olmayan, hesap vermekten kaçan bir anlayışın siyaseten ve kişisel menfaat sağladığı ile ilgili iddiaları gündeme getirmekte yarar görüyoruz.

“Temiz siyaset” diye yola çıkan Halkın Partisi’nin UBP ile kurduğu ortaklık ihalesiz işlerle bir kez daha kendini sorgulatmaktadır. Yalanlarla hükümet olanların, felaket üstünden siyasi menfaat sağlamak için hastane yangınını bile kullanması rejimin utancıdır. Konu ile ilgili Sayıştaylığı ve Başsavcılığı derhal olayı araştırmaya davet eder, Vakıflar İdaresi’nin parasını hesapsız ve şaibeli bir şekilde kullanan yönetim kurulunu derhal istifaya davet ederiz.

Saygılarımızla.

​Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri