KTÖS, Antonio Tajani’ye mektup gönderdi.

Sn. Antonio Tajani,
Avrupa Parlamentosu Başkanı

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş antlaşmalarındaki garantörlük sorumluluğu çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal nizamını tekrardan tesis etmek ve toprak bütünlüğünü korumak için 1974 yılında askeri müdahalede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, adamızın kuzeyinde Kıbrıs Cumhuriyeti ve AB vatandaşı Kıbrıslı Türkler’e yönelik baskılarına açıkça devam etmektedir.

Geçmiş yıllarda birçok sendikacı, gazeteci ve yurtsever Kıbrıslı Türk’e yönelik tutuklama, haksız yere suçlayıp mahkemelerde davalar açma veya polis tarafından sorgulamaların artarak devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Bir yandan adanın kuzeyinin demografik yapısını değiştirmek için Türkiye’den sistematik nüfus aktarılması ve vatandaşlık dağıtılması devam ederken, diğer yandan ise sünni islam inancının yaygınlaştırılması için her türlü altyapı ve propaganda faaliyetleri sürdürülmektedir.

Türkiye’deki baskıların son dönemde adamızın kuzeyine yönelik bir artış gösterdiğini vurgulamakta yarar görüyoruz. Özellikle gerek Türkiye’deki gerekse Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türkiye hükümetinin baskıcı politikalarına karşı çıkan gazeteci Şener Levent ve Afrika gazetesi yazarı Kubilay Özkıraç’a yönelik saldırılar bunun en güzel örnekleridir. Türkiye’de yaşanan temel insan hakları ihlallerini eleştiren, demokrasiyi, özgürlükleri, evrensel insanlık değerlerini savunanlara yönelik Türkiye’deki faşizan baskıların, adamızın kuzeyinde yaşayan AB vatandaşlarına da yönelmesi endişe verici gelişmelerdir. Avrupa Birliği toprağında temel özgürlükleri savunan ve faşizmi eleştirenlerin polis baskısı ve tehdidi ile karşılaşması bir utançtır.

Avrupa Birliği’nin her ülkesinde, vatandaşlarının haklarını savunmayı kendine hedef seçen Avrupa Birliği kurumlarının bu konuda harekete geçmesi temel beklentimizdir. Sizlerin suskunluğunuz Kıbrıs’ın kuzeyinin AB toprağı olup olmadığını tartışılır hale getirmektedir. Avrupa Birliği vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının AB’nin temel bir ilkesi olduğunu hatırlatır, sizi baskıya uğrayan AB vatandaşı Kıbrıslı Türkler konusunda göreve davet ederim.
Saygılarımızla.

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri