Kontrolsüz nüfus akışından dolayı okullarımız sorunlar yaşamaktadır.

Yıllarca biriken ve çözülmek istenmeyen eğitim sorunlarının yanında, kontrolsüz nüfus akışı nedeniyle okullarımız öğrenci nüfus yoğunluğunun yarattığı sorunlarla da boğuşur hale gelmiştir.

Öğrenci nüfus yoğunluğunun aşırı olduğu okullarda derslikler, kantin hizmetleri, tuvalet ihtiyacı, aktivite odaları ve oyun alanı yetersiz kalmakta; kalabalık sınıflarda ise öğretmenin her bir çocuğa ders saati içerisinde ayırması gereken zaman oranı azalmaktadır.

Ayrıca okullarımız bireysel ilgi isteyen özel gereksinimli bireyler, yabancı dil konuşan öğrenciler ve farklı davranış gösteren çocuklara eşit erişim konusunda özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinden yoksundur.

Yeni okullara ihtiyacımız olduğu ayyuka çıkmışken, hala daha hükümet yetkilileri eğitim ve sağlık hizmetlerine öncülük verme duyarlılığı taşımamaktadır.

Gönyeli, Dikmen, Girne Merkez, Mağusa Merkez, Hamitköy ilkokullarında, okullar kapasitesini aşmış durumdadır. Bu bölgelere acil yeni okul planlamasının yapılması gerekmektedir.

Kontrolsüz nüfus akışından dolayı okullarımız sorunlar yaşamaktadır. Tüm okulların sorunlarına dikkat çekmek ve Dikmen İlkokulu özelinde öğrenci nüfus yoğunluğunu, öğretmen eksikliğini, sınıf ve yeni okul ihtiyaçlarını dile getirmek amacı ile 30 Eylül Pazartesi günü saat 11:00’de Dikmen İlkokulu’nda basın toplantısı düzenleyeceğiz.

Tüm basın emekçilerini, duyarlı vatandaşları Dikmen İlkokulu’na davet ediyoruz.

Uğur Erilen

Basın Yayın ve Propaganda Sekreteri