“Kıbrıs Mutfağını ve Kültürünü Öğreniyorum” Projesi

“Kıbrıs Mutfağını ve Kültürünü Öğreniyorum Projesi” Turizm ve Çevre Bakanlığı, Eco-Bio Nitovikla Garden Hotel, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (KITUYAD), Mehmetçik Belediyesi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Akandere Ulaşım Şirketi tarafında desteklenerek, bir protokol çerçevesinde hayata geçirildi.

 

Proje, Kıbrıs’ın farklılıkları ve güzelliklerini en iyi anlatanlardan biri olan ada aşığı Zekai Altan tarafından uygulamalı olarak The Nitovikla Hotel’de gerçekleştirilecektir. İlkokul 4. ve 5’inci sınıf öğrencilerine uygulamalı Kıbrıs mutfağı ve el sanatları eğitimi verilmesini öngören “Kıbrıs Mutfağını ve Kültürünü Öğreniyorum” projesi çocukların yaparak yaşayarak öğrenmesine fırsat sunmaktadır.

 

Projede zeytin, buğday ve kahvenin dönüşümlerinin yanında geri dönüşüm, kompost, organik tarım, ekolojik turizm, çevre bilgisi ve yiyeceklerin tarihsel süreci ile ilgili de bilgilerin çocuklara aşılanması; doğaya duyarlı, üretime odaklı davranış kazanmaları ve birer “kültür elçisi” olmaları hedeflenmektedir.

KTÖS olarak, Kıbrıs kültürünün yaşatılması ve gelenek göreneklerin ayakta tutulmasını sağlamak adına sorumluluk üstlenmeye devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

 

 

Not: Projeye katılmak isteyen okullarımız 05338517781 ( Zekai Altan) numaralı telefondan daha detaylı bilgi alabilirler. Otobüsler ücretsiz olacaktır. Proje hakkında detaylı bilgiye www.ktos.org’den ulaşabilirsiniz.

 

Projenin detayı:

“Yaşadıkları çevreyi dönüştürmeye hazır çocuklar!” Burak Maviş