“Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş mümkün mü?” konulu bir panel düzenleniyor

Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş mümkün mü?” konulu iki toplumlu panel düzenliyor Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş mümkün mü?” konulu iki toplumlu panel düzenliyor

 

Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı olarak çalışmalarımız çerçevesinde Ara Bölge’deki Dayanışma Evi’nde, iki toplumlu bir panel düzenleme kararı almış bulunmaktayız. 28 Şubat 2018 Çarşamba günü, saat 19.00’da düzenlenecek panelin konusu “Kıbrıs Cumhuriyetine Dönüş Mümkün mü?” olacaktır. Panelimizdeki konuşmacılar Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski Başkanı ve AB Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sn. Ali Erel ve DİSİ (Demokratik ve Seferberlik Partisi) eski Başkanı ve Avrupa Parlamentosu eski üyesi Sn. Yannakis Matsis olacaktır.

 

Vakfımızın kuruluş amaçları arasında “Kıbrıs’ın tarihini ve kültürünü araştırmak” ve bu çerçevede toplantı, seminer, forum, panel ve konserler düzenleyerek dayanışmayı ve kültürel örgütlenmeyi artıran çalışmalar yapmak da bulunmaktadır.

 

Ülkemizin tarihsel süreç içerisinde pek çok milletlerin ve uygarlıkların yönetiminde ve denetiminde bulunmakta olduğunu görmekteyiz. Tarih boyunca ülkemizin Hitit, Mısır, Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı, İngiliz ve nihayetinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşturulduğunu görmekteyiz. Ancak bu cumhuriyetin de sadece 3 yıl gibi kısa bir süre yaşatıldığını ve ortak cumhuriyet olarak oluşturulan bu yapının resmen değil ama fiilen ortadan kaldırılarak bugün yaşatılan durumun ortaya çıktığını ve Kıbrıs sorununa çözüm arama çalışmalarının da 1968 yılından beri sürdürüldüğünü ancak 40 yıldan beri de bu görüşmelerin bir sonuç vermediğini bizzat yaşayarak gözlemlemekteyiz.

 

Panelimizin vakfımız amaçları çerçevesinde de yer alan ülkemizin tarihini araştırma ve ülkemizin yeniden birleşmesine katkı koyacağımıza inanmaktayız. Bu çerçevede Kıbrıs sorununa ilgi duyan herkesi bu panele katılıp, katkı koymaya devam ediyoruz.

 

Değerli basın mensupları, basın toplantımıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

 

 

Saygılarımla,

 

 

Güven Varoğlu

    Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı

                                                           Mütevelli Heyeti Başkanı