Kamuoyunda bu sorular cevap beklemektedir.

Basın Açıklaması
Ayrılıkçı rejimin bekçiliğini yapan UBP ve DP; varlık nedenleri olan yarattıkları rant ve ganimet düzenine bağlı olduklarından bu düzenin devam etmesi dışında hiçbir alternatif görmemektedirler.

Ülkemizde yıllarca tedhiş yaratmış sistemin devamıdırlar ve bu sistem tüm Kıbrıslılara büyük acılar ve göçler yaşatmıştır. Kan, gözyaşı ve nefret söylemleri üzerinden nemalanan bu partilerin Kıbrıs Türk toplumuna verecek hiçbir şeyleri, Kıbrıslı Türklerin geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili hiçbir endişe ve kaygıları bulunmamaktadır.
Yarım asırdan fazladır bölünmüş olan yurdumuzun çözüm sürecinin sonunda yeniden birleşmesi halinde UBP ve DP’nin varlık nedenleri ortadan kalkacağından dolayı son günlerde görüşme sürecini sabote etmeye yönelik açıklamalar yapmaları ve dini ayinleri kısıtlamaya çalışmaları bu yüzdendir. Doğaldır ki bu partiler hükümet ettikleri yanılsamasındaki bu dönemde Kıbrıs Sorunu ile ilgili olumlu olabilecek her türlü girişimin karşısında durmakta ve olumsuzluk yaratacak her provokasyona imza atmaktadırlar.

Mağusa’da geçmişte defalarca gerçekleştirilen dini ayini yasaklayarak ırkçı zihniyetlerini ortaya çıkarmışlardır. Bu yaptıkları tam bir provokasyondur. Tüm bunların toplamında hükümette oldukları bir yılı aşkın süre içerisinde 7612 kişiyi vatandaş yapmaları görüşme sürecini sabote etmeye yönelik uygulamalardır. 7612 kişi bakmakta zorunlu oldukları aileleriyle çok daha büyük bir rakamı işaret etmektedir. Bunları hayata geçirirken güneydeki ırkçı ve çözüm karşıtı kesimlerle dayanışma ve işbirliği içerisindedirler.

16 Ekim 2016’da Serdar Denktaş’ın güneye yaptığı ziyaretteki gibi işbirlikleri somuta dönüşmekte basına da birbirlerinin ayrılıkçı politikalarını destekleyici açıklamalar yapmaktadırlar. Daha önce bu konu ile ilgili sorulan sorulara Serdar Denktaş yanıt vermemiştir.

Kamuoyunda bu sorular cevap beklemektedir.

1. 16 Ekim 2016 tarihinde Sn. Serdar Denktaş Kermiya kara kapısından güneye geçiş yaptı mı?

2. DİKO başkanı Nicolas Papadopoulos ile herhangi bir görüşme gerçekleştirdi mi?
Kıbrıs’ın güneyindeki ayrılıkçı partilerle birlikte UBP-DP tarafından yapılan tüm açıklama ve provokasyonlara rağmen Sn. Anastasiadis ve Sn. Akıncı’nın Kıbrıs görüşme sürecini 2 aylık süreden sonra tekrar başlatmasını olumlu karşılıyoruz.
KTÖS tüm bu yaşananların karşısında dün olduğu gibi bugün de çözüm güçleri ile birlikte işbirliği ve güç birliği yapmaya devam edecektir.
Bu anlamda Kıbrıs adasına çözüm ve barışın gelmesi için mücadele edeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine getiririz.

Saygılarımızla

Mustafa Baybora
KTÖS Mali Sekreteri