İlkokullar Arası Satranç Şöleni 7 Ocak’ta Gerçekleştiriliyor…

Milattan sonra 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkması ile birlikte günümüze kadar gelmiş ve insanın zeka gelişimine katkısı olmuş oyunların başında satranç gelir. Spor, okul dışı etkinlikler, dil, sanat ve müzik etkinliklerinin yanı sıra satranç gibi akıl ve zeka oyunları, çocuklarımızı eğlendirirken zihinsel olarak gelişmesini de sağlamaktadır.

Satrancın çocukların ufak yaşlarından itibaren zihinsel, düşüncesel, bilişsel ve duygusal gelişimlerinde olumlu yönde etki ettiğini; odaklanma ve konsantrasyonu artırdığını; sabırlı olma ve düşünceli olmayı sağladığını; öğrenciyi daha iyi davranışlar sergilemeye teşvik ettiğini ve çocuğun özgüveni geliştirdiği bilimsel bir gerçekliktir.

KTÖS olarak, çocuklarımızı erken yaşta akıl ve zeka oyunlarıyla tanıştırmamız gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, satrancın eğitim sistemimiz içerisinde uygulamalı olarak kesintisiz yer alması gerektiği düşüncesindeyiz.

KTÖS olarak, satrancın eğitim sistemi içerisindeki yerinin güçlendirilmesi adına, 7 Ocak Pazartesi günü öğretmenler ile öğrencilerin aynı takımda yer alacağı bir satranç etkinliğini KTÖS Lefkoşa Lokali’nde düzenlemekten onur duyarız.

 

Not:

  • Takımlar 1 öğretmen 3 öğrenci şeklinde oluşturulacaktır. Bir okuldan birden fazla takım etkinliğe katılabilir.
  • Son başvuru tarihi 21 Aralık Cuma günüdür.
  • Mekan, katılım sayısına göre değişebilir.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri