İlkokul için arazi bulamayanlar, imam hatip için 70 dönüm buldu.

Türkiye Cumhuriyeti’ni bir İslam devletine dönüştürmek için yoğun uğraş veren AKP Hükümeti, Kıbrıs’ın kuzeyini de gerici ve yobaz yatağına dönüştürmek için her yönden girişimlerini sürdürmektedir.

Eğitimin alt yapı ihtiyaçları göz ardı edilirken, dini yatırımlara ve gerici eğitime çanak tutan imam hatip okullarının Lefkoşa’dan sonra Girne ve Mağusa’ya da açılması için girişim başlatılmıştır. Eğitim Bakanlığı üzerinden başarılı olamayan TC Bakanları, tarikatların yönetimindeki Vakıflar İdaresi’ni bu maksat için kullanmaktadır. Lefkoşa’da açılan İmam Hatip için Vakıf adı altında faaliyet gösterilirken, şimdi de Girne’de Vakıflar İdaresi’ne ait 70 dönümlük arazi, Türkiye’deki bir vakfa devredilerek üzerine İmam Hatip yapılması için girişim başlatılmıştır.

Kıbrıslı Türk toplumuna ait Vakıflar İdaresi, yönetim kurulu üyelerinin marifeti ile tarikatların hizmetine sokulduğu gibi, Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluklarını da üstlenmeye başlamıştır. Girne’de okul ve sınıf yokluğu nedeni ile 83 öğrenci ders yılı başından iki ay sonra okula başlamıştır. Mevcut sınıflar 35-40 öğrenci ile ders yapmaya çalışırken, “okul yapacak arazi yok” diyenler her nedense 70 dönüm araziyi tarikatlara okul yapılması için bulabiliyorlar.

“Okul yapacak yer yok” deyip şu anda seçimde aday olanların tarikatların güdümüne girdikleri bu olaydan da açıkça görülmektedir. Özellikle Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu üyelerinin bu kararı verirken kime hizmet ettikleri ve kimi temsilen seçimlerde aday olduklarını daha da iyi anlayabiliyoruz.

Tarikatların toplumumuzu ve çocuklarımızı teslim almasına asla müsaade etmeyeceğiz! Vakıflar İdaresi’nin UBP-Tarikat ortaklığına dönüştüğünün, Girne’de okul sıkıntısı yaşanırken, İmam Hatip yaptırılması için başlatılan girişimin tam bir provokasyon olduğu, bu karar geri alınıncaya kadar eylemlilik sürecine gideceğimizi vurgularız.

 

 

 

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri