Hükümetten Kooperatiflere %120 Ek Vergi

UBP-HP Hükümeti, Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı Madde 23’te yapmayı planladığı değişiklikle %10 olan Kurumlar Vergisini %22’ye çıkarmakta ve Fasıl 114 tahtında (Sınırsız Sorumlu Kooperatifler Hariç) faaliyet yürüten Kooperatiflere %120 ek vergi yükü getirmektedir.

Finans alanının yaklaşık %30 büyüklüğünü oluşturan kooperatiflerimize gelecek bu %120 ek maliyet artışı ile halkın olumsuz etkileneceği bir gerçektir.

Ayrıca ortağı olduğumuz Ana Kooperatifimiz olan Koopbank’a gelecek olan bu maliyet artışı ile birlikte Koopbank’ın bugüne kadar ücretsiz olarak Kooperatiflere sunduğu bir çok teknolojik donanım desteği vb hizmetlerin, maliyet artışını karşılamak adına Koopbank tarafından fiyatlandırılması ve kooperatiflerin yatırımlarına verdiği ek menfaatleri kısmasına neden olacağı da bir gerçekliktir.

KKTC Anayasası Madde 63’e göre Devletin Kooperatiflerin gelişmesi için gerekli önlemleri alması emredilirken UBP-HP Hükümeti, Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile %10 olan Kurumlar Vergisini %22’ye çıkararak Anayasaya aykırı bir şekilde Kooperatiflerin gelişmesini engelleyecek bir düzenleme yapmaktadır.

Asıl niyetin hükümetin Türkiye ile imzaladığı mali işbirliği protokolü çerçevesinde ülkemizdeki kooperatiflere saldırıp, yaralamaya yönelik bir hamle olduğu gerçekliğinden hareketle aşağıda imzaları yer alan ve Kooperatifler Birliği olarak hareket eden Kooperatifler, Kıbrıs Türk halkının  öz kurumlarına yapılan bu saldırılara karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi bildirir kamuoyunu Kooperatiflerine sahip çıkmaya davet ederiz.

Memurlar Kooperatifi Ltd.

K. T. Öğretmenler Kooperatifi Ltd.

Mağusa Esnaf ve Zanaatkarlar Kooperatifi Ltd.

DAÜ Çalışanları Kooperatifi Ltd.

K.T. Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi Ltd.

Kooperatifler adına;

Devrim Barçın

Me-Koop Başkanı