Hükümet kurma görevi verilebilecek en son kişi Sn. Tatar’dır.

Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası hukukun dışında tutulmasını ortadan kaldıracağı vaadi ile seçilen Sn. Mustafa Akıncı, ne yazık ki hakkında birçok hukuka aykırı suç içeren iddialar bulunan UBP Başkanı Sn. Ersin Tatar’ı hükümet kurmakla görevlendirmiştir.

Sn. Akıncı bir yandan Kıbrıslı Türklerin uluslararası hukukun dışında olmasına karşı mücadele ettiğini söylerken diğer taraftan böyle bir görevlendirme yapması tam bir çelişkidir. Bu konuda;

  • Ersin Tatar’ın İngiltere’de mali suç işlediği ve bu yüzden İngiltere’ye giremediği iddiaları cevap beklemektedir.
  • Ersin Tatar aleyhine Türkiye’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Emin Ateşoğlu (21204) tarafından 12 Temmuz 2000 tarihinde hazırlanan iddianamede “fatura ve gümrük beyannamesi tahrifat yaparak” kasaplık koyun ihraç etmiş gibi gösterip vergi kaçırmaktan hakkın da dava açılmıştır. Bu konu da açıklamaya ihtiyaç duymaktadır.
  • Ersin Tatar ipotekli araziye yapılıp İngilizlere satılan kulaksız 5 Sitesi’ndeki evlere el koyan Akfinans Şirketi’nin 2009’daki direktörü idi. İngilizlerin dolandırıldığı ve Kıbrıslı Türklerin dünyaya rezil edildiği bu olay da aydınlığa kavuşmamıştır.
  • Ersin Tatar bugün değeri milyonlarca sterlin olan Girne Çevre Yolu üzerindeki 65 dönüm araziyi, batan Ticaret Bankası’ndan nasıl 500 bin sterline alabilmiştir? Bu konuda açıklığa kavuşmamıştır.

 

Sn. Mustafa Akıncı yukarıda sıralanan iddialardan habersiz mi ki, böyle bir görevlendirme yapabiliyor? Biz bu iddiaların “temiz toplum, temiz siyaset” diyen Sn. Kudret Özersay tarafından da incelenmeye alınmasını istiyoruz. Bu çerçevede AKP’nin müdahalesi ile kurulacak olan kukla “Çavuşoğlu Hükümeti” için senaryoda baş aktör olan Sn. Ersin Tatar hakkında elimizde olan dosyaları paylaşmaya hazır olduğumuzu vurgularız.

 

Saygılarımızla,

 

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri