Görüşmelerin yeniden başlamasını destekliyoruz.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs
Basın Açıklaması

Görüşmelerin yeniden başlamasını destekliyoruz

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs, müzakerelerin yeniden başlamasını yenilenen beklentilerle ve memnuniyetle karşılıyor.

İki toplumun liderlerinin mümkün olan en kısa sürede bir anlaşmaya varmayı amaçlayan ve birleşmiş bir ada için çalışmaya yönelik, yeniden inşa edilmiş kararlılığını memnuniyetle karşılıyoruz.

Görüşmelerin şu anki aşamasında bazı sorunlar yaşanmasına rağmen üzerinde fikir birliği bekleyen konuların detaylarıyla müzakere edilmiş olduğunu ve şimdi karar zamanının geldiğini yinelemek isteriz. Bir anlaşmaya varılabilmesi için müzakere masasında iyi niyetin, kararlılığın ve yaratıcılığın ortaya konulmasının tam zamanıdır.

Müzakere sürecinin liderlere bağlı olduğu defalarca belirtilmiştir. Varılacak olan anlaşmanın, yeniden birleşmiş ve barışçıl bir Kıbrıs vizyonuna sahip Kıbrıslıları ilgilendiren bir konu olarak algılanması gerekmektedir. Bu bağlamda, iki liderin birlikte çalışarak, nihai bir anlaşmanın yolunu açabilecek, üzerinde uzlaşılmış bir düzenlemeye varabileceğine güvenimiz tamdır.

Zamanımız sınırsız değildir! Süreç, somut sonuçların elde edilebileceği, verimli bir şekilde yürütülmelidir. Sürecin açık uçlu bir biçim almasına izin verilmesi, gelecek için tüm umutları yok edecek ve ‘de facto’ bölünmeyi kalıcı hale getiren diğer süreçlerin gelişmesine yol açacaktır.

Sivil toplum olarak, barış ve yeniden birleşme umutlarını korumak için harekete geçmeye ve de bu zor ama gelecek vaadeden görevi desteklemeye hazır olacağımızı beyan ederiz.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs

13 Nisan, 2017