Çocukların sağlığı, salgın hastalıklardan korunması önemlidir

Okullar toplu yaşanılan yerler olduğundan dolayı, bulaşıcı hastalıkların da yayılma ortamlarıdır. Hükümetlerin halk sağlığını koruma görevleri çerçevesinde hastalıkları ortadan kaldırma, yayılmalarını engelleme ile ilgili yasal sorumlulukları vardır.

 

Aşılama ile neredeyse tümünde kontrol sağlanan hastalıklar, su çiçeği, boğmaca, difteri, tetanos, çocuk felci, iki ayrı menenjit mikrobu, zatürre, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit B, hepatit A’dır.” Tarama ile tüberküloz ve benzeri hastalıklar tespit edilip, tedavi edilebiliyor. Diş sağlığı, göz sağlığı ile ilgili önleyici tedbirler alınabiliyor. Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği içinde okullarda çocukların sağlığını korumak için çalışmalarını etkğn şekilde sürdürmelidir.

Adamızın kuzeyinde kontrolsüz bir şekilde artan nüfusla birlikte, yıllardan beri okullarımızda görülmeyen bulaşıcı tehlikeli hastalık vakalarına rastlanmaya başlanmıştır. Konuyla ilgili sorumluluğu olan başta Sağlık Bakanlığı ile Eğitim Bakanlığı yetkililerinin olayları yakından takip edip ciddiyet ve ivedilikle müdahale etmeleri doğabilecek tehlikelerin önüne geçmenin şartıdır. Konu ile ilgili yasal düzenlemeler bu konuda her iki bakanlığa da yetki vermektedir. Son günlerde Alsancak İlkokulu’nda yaşanan bir olayda sağlık ve eğitim bakanlıkları olaya müdahalede geç kaldıkları gibi okul idaresi ve öğretmenleri yasal görevlerini yaptılar diye bazı velilerin hedefi durumuna getirmiştir. Özellikle veli bile olmayan bir polis memuru ve Güvenlik Kuvvetleri mensubu bir subayın sosyal medyada okul müdürü ve öğretmenlere yaptıkları hakaret içeren açıklamaları hazmetmek mümkün değildir. Yasalara uygun, sorumluluklarını yerine getiren okul yöneticileri ve öğretmenlere özellikle devleti temsil eden üniformalı polis ve askerin saldırısı, yasalara uymayı en başta savunması gereken Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı personelinin ayıbıdır.

Bu olayda devreye girerek, şikayetçi olan saldırgan velilere yasaları hatırlatmayan Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini sorumluluğa, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığını da sırtında devlet ve yasaları temsil eden üniforma taşıyan polis ve asker kişilerin yasaları uygulayan okul yöneticisi ve öğretmenlere yönelik hakaretlerini soruşturma yapmaya davet ederiz.  

           Saygılarımızla,

                                                               

Emel Tel

KTÖS Başkanı