Cinayet dava süreçlerinin takipçisi olacağız.

Geçtiğimiz günlerde eşi tarafından öldürülen kız kardeşimiz Burcu Okumuş’un memleketi Zonguldak Ereğli de kadın cinayetlerini protesto eden bir eylem yapıldı. Eylem Anıt önünde saat 14:00’de basın açıklamasıyla başladı. Eylemde basın açıklamasını Burcu’nun ablası Derya Ünal okudu.

Derya Ünal “Burcu yaşamı çok seven bir üniversite öğrencisiydi. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlali olmasıyla birlikte bireyi, aileyi ve toplumu derinden etkileyen bir ruh halidir. Şiddetin herhangi bir nedeni olmaz, olamaz. Kadınları erkeklere verilmiş emanet olarak gören, cenneti annelerin ayakları altına seren bir inancın mensubu olarak Burcu kardeşimize böyle bir ölümü reva gören hastalıklı zihniyeti kınıyoruz. Bugünkü hukuki yaptırımların neticesinde uygulanabilecek en büyük cezanın katile verileceğine ve ilahi adalete inanıyoruz. Kadına psikolojik ve fiziksel şiddete her zaman karşı olan ve bunu sık sık dile getiren Burcu, aynı kadere kurban olmuştur. Gereğinin yapılacağına inancımız sonsuzdur” dedi. Eyleme yoğun katılım oldu.

KTÖS’ün de içerisinde bulunduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu bileşenleri olarak bizler kadın cinayetlerine karşı mücadelemize devam ederken öldürülen tüm kız kardeşlerimiz gibi Burcu Okumuş’u da unutmayacağız, unutturmayacağız. Cinayet dava süreçlerinin takipçisi olacağız.
Saygılarımızla.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu