Biz Kıbrıslı olmaktan gurur duyuyoruz.

Basın Açıklaması

“Vakfımız tam da bu noktada kendisini “Kıbrıslı” saymayan başbakanlara rağmen “Kıbrıslı” olmanın onuru ile ülkemize ve toplumumuza dayatılan asimilasyon politikalarına karşı dimdik ayakta durmaya kararlıdır.”

 

BİZ KIBRISLI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ.

 

Ülkemizin Kuzeyinde Başbakanlık görevinde bulunan Sayın Hüseyin Özgürgün, “Kıbrıslılık diye bir şey yoktur” diyerek doğup büyüdüğü topraklara karşı bir aidiyet duymadığını açıklamakta hiçbir sakınca görmemiştir.

 

Belli ki Özgürgün’e “Kıbrıslıyım” demek zor gelmektedir. Halbuki bu ülkenin insanları göğüslerini gererek “ben Kıbrıslıyım” demektedirler. Kendi kültürel değerlerimizi korumak için hemen her hafta bir etkinlik düzenlenmekte, sergiler açılmakta ve yok edilmek istenen “Kıbrıslı” değerlerimize yeniden hayat verme adına onları koruma yolunda ciddi bir uğraş verilmektedir.

 

Geldiğimiz aşamada Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı’nın kuruluşunun ne kadar önemli olduğu ortadadır. Kendisini “Kıbrıslı” olarak görmeyen başbakanların ve yandaşlarının sosyal kültürel değerlerimizin korunması için herhangi bir çaba içerisinde olmalarını beklemek halk tabiriyle “ölü gözünden yaş beklemektir”. Vakfımız tam da bu noktada kendisini “Kıbrıslı” saymayan başbakanlara rağmen “Kıbrıslı” olmanın onuru ile ülkemize ve toplumumuza dayatılan asimilasyon politikalarına karşı dimdik ayakta durmaya kararlıdır.

 

Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte ülkemizin yeniden birleşmesi ve çocuklarımızın barış içerisinde Kıbrıs’ı vatan bilen bireyler olarak yetiştirilmesi için üzerimize düşen görevi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu amaçla tüm kişi, kuruluş ve sivil toplum örgütlerini birlikte işbirliği yapmaya çağırıyoruz.

 

Çünkü biz Kıbrıslı olmaktan gurur duyuyoruz.

 

 

Saygılarımla,

Güven VAROĞLU

Arif Hasan Tahsin Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı