Aşırı Yağışlar ile İlgili Önlemlerin Gecikmesi Kabul Edilemez

Bir ay önce aşırı yağışların eğitim öğretim faaliyetlerini ve çocukların güvenliğini olumsuz etkilediğinin fotoğrafları basına yansımasına rağmen, yetkililer hala bu ve buna benzer olaylarda gerekli önlemleri almak için harekete geçmemekte, aşırı yağışların olumsuz etkilerinin faturasını çocuklarımız ödemektedir.

Yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle okullarımız maddi manevi zarar görmektedir. Aşırı yağışların etkisi olmakla beraber, çarpık yapılaşma, ihmal ve imar planının yoksunluğu tehlikeyi daha da artırmaktadır.

Meteoroloji Dairesi’nin aşırı yağışlar ile ilgili önceden bilgilendirme yapmasına rağmen Eğitim Bakanlığı’nın çocukların araçlı/araçsız okula gidiş geliş güvenliğini, okul içerisindeki her türlü güvenliğini düşünmediği ve şu an Ankara’da olduğu gerçekliğinin altını çizeriz. Bakanlığın içerisinde konuyu çözecek muhatap olmaması bir ironidir. Felaket yaşanırken tedbir almak ise sorumsuzluğu ve iş bilmezliği göstermektedir.

Şiddetli yağışların okul saatleri içerisinde ve taşımacılık esnasında çocuklar için daha vahim sonuçları olabileceğini yetkililerin anlaması gerekiyor.

Bakanlığın alamadığı sorumluluğu, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz almıştır. Çocuklarımızın güvenliği için gerekli önlemleri alan okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Uğur Erilen
Basın Yayın ve Propaganda Sekreteri